#DzieńBezPolityków – dziennikarze protestują przeciwko ograniczeniom w parlamencie
fot. Polskie Radio
Prasa Radio Redakcja Poleca Telewizja 

#DzieńBezPolityków – dziennikarze protestują przeciwko ograniczeniom w parlamencie

16 grudnia prawie 30 polskich redakcji w ramach #DniaBezPolityków będzie protestować przeciwko planom ograniczenia pracy dziennikarzy w Sejmie. Tego dnia do stacji telewizyjnych nie będą zapraszani politycy, a w gazetach i na portalach informacyjnych ich twarze będą zamazane.

Piątkowy protest jest próbą zwrócenia uwagi na prace Kancelarii Sejmu nad nowymi zasadami regulującymi obecność dziennikarzy w budynku polskiego parlamentu. W budynku „F” poza głównym gmachem Sejmu planowane jest utworzenie „Centrum dla mediów”, które ma być wydzielonym miejscem dla dziennikarzy. Ponadto, do 2 przedstawicieli na redakcję ma zostać ograniczona liczba stałych korespondentów sejmowych, co uniemożliwi dostęp dziennikarzom do głównych korytarzy w parlamencie.

Protest został poprzedzony czwartkową pikietą dziennikarzy pod sejmem.

„Pod pozorem zapewnienia bardziej profesjonalnych i komfortowych warunków pracy, marszałek Sejmu ogranicza prawa dziennikarzy. W środę poznaliśmy szczegółowe propozycje nowych zasad pracy reporterów w Sejmie, to zmiany nie do przyjęcia, dlatego, że ograniczają mediom możliwość sprawozdawania prac parlamentu, ich efektem jest jedynie to, że politycy będą mogli skutecznie unikać dziennikarzy”

– czytamy w specjalnym liście wystosowanym przez kilkadziesiąt polskich redakcji, złożonym na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wśród redakcji biorących udział w proteście znalazły się m.in.: TVN24, Polsat News, Superstacja, Nowa TV, Radio Zet, RMF FM, Radio Eska, TOK FM, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Super Express”, „Wprost” a także „Tygodnik Powszechny”. Obejmie on również portale Onet.pl, Gazeta.pl, Se.pl, Wyborcza.pl, RMF24.pl i RadioZet.pl. 

fot. Polsat/TiM
fot. TVN/TiM

W proteście nie wezmą udziału m.in. Telewizja Polska i TV Republika.

Piszemy z pasją o mediach - tylko na MediaInside.pl. Bądź poinformowany jako pierwszy: znajdź nas na Facebooku i obserwuj nas na Twitterze. Czekamy na Wasze komentarze - poniżej oraz na naszym forum dyskusyjnym.